A Nefelejcs Egyesület Irodalom és határterületei sorozatában augusztus 28-án Nagy Mihály Tibor költő és Diószegi Eszter grafikusművész volt a vendég. Őket kérdezte művészi hitvallásukról az előadássorozat háziasszonya, Gellénné Körözsi Eszter.
Nagy Mihály Tibor már gyermekként kiugró tehetséget mutatott, több tévés műveltségi vetélkedőben szerepelt iskolásként. Később tanítói pályára lépett, és közben folyamatosan írt. A szonett műfaja mellett kötelezte el magát, ebben teljesedett ki. Olyannyira, hogy amikor 2005-ben a nívós Bárka-díjat megkapta, a „békési szonettkirály” címmel illették. Két verseskötete jelent meg, a Szomjazó madár és A várható érkezése. Ezen az irodalmi esten utóbbiból olvasott fel pár költeményt a szerző és egy gimnazista irodalombarát.
- A költő feladata, hogy a szépség mellett a jóságot, az erkölcsöst is felmutassa, az olvasók elé tárja – mondta el, amikor művész hitvallásáról kérdezte a klubvezető. Példaképei között Pilinszky Jánost és Nagy Lászlót említette, de a legnagyobb hatást már kisgyermekkorától Weöres Sándor vidám, játékos, szellemes etűdjei gyakorolták rá. Az 59 éves Nagy Mihály Tibor elmondta még, hogy már visszavonult a költészettől, elfogytak a szavai és sokszor érzi, hogy a világot sem érti. Még egy dologban akar munkálkodni, az őt régóta foglalkoztató magyar ősvallás, népmese és ezek kapcsolatrendszere foglalkoztatja.
A Nefelejcs Egyesület előadássorozatának másik vendége Diószegi Eszter volt. A grafikusművész a mindennapokban szociális-mentálhigiénés szakemberként dolgozik. Szociális otthonbeli munkája végeztével alkot, ez számára afféle „öngyógyítás”. Szereti a vidám témákat. Grafikái és festményei színesek, élénkek, játékosak, a gyermeki fantáziavilág és az álom jelenik meg bennük. A művésznő elmondta, hogy legnagyobb szakmai sikerének a Tevan Kiadó gondozásában 2003-ban megjelent Pinokkió kalandjai című mesekönyv-illusztrációját tartja. A rajzokon fél éven át dolgozott. Rendszeresen kiállít, munkái az egész országot bejárták, sőt egy ízben még az óceánt is átlépték: a kaliforniai magyaroknak összeállított kiállításon voltak láthatóak évekkel ezelőtt. Diószegi Eszter elmondta, hogy a mostanság divatos trendekkel ellentétben neki az alkotás nem pénzszerzési lehetőség, hanem a képzelet szárnyalásának szabadsága, egyben lélekápolás. Nagy örömet jelent a számára, hogy harmadik éve rajzszakkört tarthat kisiskolásoknak. Olyan művészeti-alkotói élményt szeretne adni nekik, melyet hajdan ő maga is kapott szeretve tisztelt tanáraitól. Az irodalmi estre a művésznő pár alkotását is elhozta, melyet a kultúrabarát vendégek örömmel tekintettek meg.
Az Irodalom és határterületei sorozat szeptember 25-én, kedden 17 órától folytatódik. Akkor Szegfű Katalin filmtanár „Magyarok Hollywoodban – Az „igazi” Drakulától a Viszkis rendezőjéig” címmel tart vetített képekkel színesített előadást a Szegedi Kis István Református Gimnáziumban. A belépés díjtalan.
https://bekesinefelejcs.hu/?catid=2&id=67%3Akolteszet-es-festeszet-egyetlen-esten&view=article#sigProIdac999f215e